Noc v nemocnici

Autor: Zuzana Koporcová | 13.12.2012 o 0:38 | (upravené 13.12.2012 o 0:59) Karma článku: 16,74 | Prečítané:  2166x

Krajinu zo dňa na deň prikryla snehová perina a okná domov vyzdobil mráz. Barbora dotiahla sane do dvora a deťom sa rozžiarili šťastím oči. Teploty klesli niekoľko stupňov pod nulu. Niektorých však každoročne zaskočí zima nepripravených.

 photos.com - 87764643

Sneh príjemne vrždí pod nohami sestričky Kataríny, keď kráča do nočnej. Chlad jej zachádza až pod kožu a tak si lepšie pritiahne zimník. Nič nenechá na náhodu a teplo sa oblečie aj do služby. S únavou v nočnej sa jej vždy dostaví nad ránom pocit, že je jej chladno. Po príchode si varí kávu a čaj a zohrieva sa nad ich obláčikmi pary. Kolegyne jej odovzdávajú službu a upozorňujú ju, že starenka na jednej izbe a ani jej príbuzní si neželajú, aby napriek tomu, že je imobilná, jej bol zavedený permanentný katéter na močenie. Boja sa možnej infekcie.

Zručne sa zvrta okolo pacientov, ktorí by boli bez jej pomoci stratení. Podáva im lieky, injekcie, dbá na pitný režim, hydratáciu, vypúšťa sáčky, vylieva močové fľaše a misy, prebaľuje, pravidelne polohuje, upravuje postele, sleduje vitálne funkcie a ešte vždy nezabudne aj na prívetivé, láskavé slovo. Niektoré by roztopili aj arktický ľadovec a napriek tomu stále vo vzduchu visí zima…

Zima nielen pred oknami ale aj za oknami. Radiátory sú stále studené a vonku vytrvalo sneží a ešte vytrvalejšie mrzne. Oblieka si teplý kolegynin sveter a pacientov zakrýva ťažkými vlnenými dekami a ponúka im teplý čaj. Niektorí si zvykli na tunajšie pomery a do nemocnice si berú snáď všetko okrem postele vrátane teplej deky, paplona, ohrievača…

Z okien ťahá mrazivý chlad asi preto, že vôbec netesnia. Tunajší údržbári urobili, čo mohli (vedeli) a tak niektoré natrvalo zatreli po obvode silikónom, takže v horúcom lete je možné vetrať len jedným oknom na izbe. Katarína ich tesní aj dekami, ale teploty v izbách stále klesajú.

“Sestrička moja v skrinke mám kamašle, svetrík aj ručník, dajte mi ich prosím, lebo ja načisto zamrznem.” Katarína pred tým, ako sa starenka uloží na spánok, s pochopením vyberá so skrinky veci a chce starenku obliecť, ale vidí, že je opäť premočená vrátane posteľnej bielizne a tak rýchlo dáva do poriadku, oblieka a opäť polohuje.

Oddelenie a ľudia v ňom na pár hodín stíchnu. Tí ktorí majú svoj ohrievač si kúria, tí ktorí nemajú si oblečú všetko čo majú a zavrtajú sa pod paplon.

Katarína neveriacky krúti hlavou a sadá si k dokumentácii a robí pre nás sestry tak dôležitý ošetrovateľský proces. Každému by mohla dnes stanoviť ošetrovateľskú diagnózu: Hypotermia. Či ciele, ktoré by si teraz stanovila dokáže splniť intervenciami s možnosťami aké má, to je už dilema pre iné “múdre” hlavy.

Noc sa prehupla do druhej polovice a radiátory sú stále studené. Na niektorých izbách ukazuje teplomer iba 13 stupňov! Celá skrehnutá berie baterku a ide skontrolovať pacientov. Niektorí spia v županoch, iný vo svetroch, teplákoch, niektorí dokonca aj v čiapkach.

Hodiny odbili polnoc a kolotoč sa opakuje. Polohovanie a opäť prebaľovanie. Keď však príde k spomínanej starenke- pani Novákovej, musí ju najskôr vyhrabať spod prikrývok. Katarína zistí, že má opäť bielizeň mokrú a tak neostáva nič iné, iba ju celú povyzliekať a dať do poriadku. Sklad prádla však zíva prázdnotou a plienky nemáme vôbec. Sestrička prehľadala stolík a starenka má poslednú plienku! Čo teraz?! Čisté postelné prádlo berie z voľnej postele. Starenka má kožu mramorovo bielu a celá sa trasie. Do rána ďaleko. Ak zariskuje a dá jej iba plienku a do rána jej nevydrží tak ochorie minimálne na zápal močových ciest Nemôže ju predsa nechať v takýchto neľudských podmienkach! Trpezlivo pani Novákovej vysvetľuje, že permanentný katéter je v tomto prípade jediné rozumné riešenie. Starenka súhlasí a o chvíľu je celú skrehnutú opäť prikrýva.

Bola to dlhá noc. Nielen pre Katarínu, ale aj pre pacientov…

Pojem nemocnica má v základe slova nemoc, čiže choroba. Je však veľmi smutné, že sa pacient príde sem liečiť, diagnostikovať alebo operovať a odíde so zápalom pľúc, alebo iným pridruženým ochorením. Zdravie je predsa to najvzácnejšie, čo máme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky aj na mäso.


Už ste čítali?